10 Ağustos 2011 Çarşamba

Mashups

mashups- Bileşik Portal?
To put an agency's data in context, a site might combine that data with other agencies' data or with outside sources. (Open Gov. , 2010: 86) David G. Robinson a.o.

Web 2.0 yani yeni nesil internet ile hayatımızı giren , bir veya birden fazla farklı veri kaynağını kullanarak bütünleşik uygulamalar oluşturma tekniğidir. Mashup'ı tam olarak türkçeye çevirmek zor ama Daha Kullanışlı Karışım anlamına getirebiliriz diye düşünüyorum . Bir mashup uygulamasının amacı tek başına çok fazla işlevsel olmayan verileri daha kullanışlı , bazen eğlenceli, bazen analiz edilebilir ve hatta getiriye dönüştürebilir hale getirmektir.Örneğin facebook'taki arkadaşlarınızın hangi şehirde oldukları çokta önemli bir data olmaya bilir ama tüm arkadaş listenizdekilerin bulundukları şehirlerde resimleriyle birlikte bir harita üzerinde durduğunu görmek eğlenceli olabilir.

In web development, a mashup is a web page or application that combines data or functionality from two or more external sources to create a new service. The term mashup implies easy, fast integration, frequently using open APIs and data sources to produce results that were not the original reason for producing the raw source data. An example of a mashup is the use of cartographic data to add location information to real estate data, thereby creating a new and distinct web API that was not originally provided by either source